We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
SKU
27-0062
£4.12
£3.43
In Stock:
20 available
3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C5 IEC Cloverleaf Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: Power Cables
| SKU | 27-0062 |
|---|---|
| EAN | 5035624023796 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our UK plug to C5 power cable is built to deliver safe and reliable power to a range of devices, such as laptop chargers, projectors and printers. Featuring a standard UK plug at one end and a C5 (cloverleaf) socket at the other, it is designed to plug into devices featuring a C6 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 320 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m UK Mains Power Cable -...
£4.12
£3.43
|
connektgear 2.5m UK Mains Power Splitt...
£3.94
£3.28
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.14
£4.28
|
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.75
£3.96
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.49
£2.91
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.49
£2.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0062
|
27-0115B
|
PXT101EUR
|
PXTNB2SUK6
|
301152
|
371131
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|





