We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Yellow
SKU
37-0030Y
Special Price
£2.40
£2.00
Regular Price
£4.08
£3.40
In Stock:
14 available
3m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Yellow
- Category 6a certified & verified
- Speed: 10Gbps
- Frequency: 500mhz
- Stranded: 7 strands within each core
- SSTP: Screened Shielded Twisted Pair
- LSZH: Low smoke zero halogen
- Snagless boots
- Injection flush moulded
- Flexible strain relief
- Lifetime warranty
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 26
- Cable length: 3m
- Colour: Yellow
Category: Networking Cables
| SKU | 37-0030Y |
|---|---|
| EAN | 5035624021785 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our CAT6a cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6a cables can support data transfer speeds of up to 10Gbps and have metallic shielding which protects against EMI, making them ideal for everyday networking or professional setups.
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 123 g |
| Technical details | |
| Product colour | Yellow |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bag |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m RJ45 CAT6a SSTP Strande...
Special Price
£2.40
£2.00
Regular Price
£4.08
£3.40
|
Popular
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
Special Price
£2.82
£2.35
Regular Price
£4.80
£4.00
|
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
Special Price
£2.82
£2.35
Regular Price
£4.80
£4.00
|
Bestseller
connektgear 10m RJ45 CAT5e UTP Strande...
Special Price
£1.93
£1.61
Regular Price
£3.29
£2.74
|
Recommended
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
Special Price
£2.82
£2.35
Regular Price
£4.80
£4.00
|
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
Special Price
£2.82
£2.35
Regular Price
£4.80
£4.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
37-0030Y
|
28-0150GN
|
28-0150R
|
28-0100G
|
28-0150G
|
28-0150P
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable length |
5m to 10m
|
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|




