We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-6130
£14.57
£12.14
In Stock:
15 available
3m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DVI-D Male (24+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 26-6130 |
|---|---|
| EAN | 5035624026360 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to DVI-D cable allows you to connect from your DP source device to your DVI-D display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m DisplayPort to DVI-D Co...
£14.57
£12.14
|
StarTech.com 15 ft HDMI to DVI-D Cable...
£19.20
£16.00
|
Recommended
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£12.41
£10.34
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£13.08
£10.90
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£21.55
£17.96
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£16.46
£13.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6130
|
HDMIDVIMM15
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
DP2HDMI
|
MDP2DVI
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|





