We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - Black
SKU
27-6030S/UK/RM
£28.04
£23.37
In Stock:
17 available
3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - Black
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 6 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 3m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: Black
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | 27-6030S/UK/RM |
|---|---|
| EAN | 5035624024526 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our horizontal rack mount power extension blocks are engineered to deliver dependable power distribution for professional server rooms, AV installations, and data centres housing critical IT hardware. This unit efficiently supplies power to up to six UK sockets from a single UK mains plug, which is surge protected to ensure safe use. Built for long-term durability, it features robust metal housing and heavy duty cabling designed to withstand demanding professional environments.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Package type | Box |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | REACH |
| Surge protection | Yes |
| Colour-coded outlets | No |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| Surge protection | Yes |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 3000 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m 6 Way Surge Protected H...
£28.04
£23.37
|
Popular
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
£41.58
£34.65
|
Intellinet 19" 1U PDU 6-way UK, W...
£35.80
£29.83
|
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, S...
£35.42
£29.52
|
Recommended
Intellinet 19" 1U PDU 12-way UK,...
£37.92
£31.60
|
Bestseller
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, O...
£29.58
£24.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-6030S/UK/RM
|
PDU08C13GB
|
715195
|
715300
|
715614
|
715324
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Intellinet
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| AC outlets quantity |
6
|
8
|
6
|
7
|
12
|
8
|





