We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m 12 Way Surge Protected Vertical Rack Mount Power Extension Block - UK Plug to 12 x UK Sockets - Black
SKU
27-12030S/UK/RM
£58.72
£48.93
In Stock:
10 available
UK Plug/12 Gang UK Socket, 3m, 250V, 13A, black
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | 27-12030S/UK/RM |
|---|---|
| EAN | 5035624024540 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Rack mountable PDU’s are designed for cabinets featuring a large number of devices that require power outlets.
Features surge protection to protect your valuable equipment from damaging power surges & spikes
- Run up to 12 electronic devices on to one reliable power block
- Rocker style power on/off switch
- Features LED Indication
- Designed to fit standard 19” data cabinets
- Comes complete with cage nuts and screws
- 3 Pin UK plug fused at 13 amps
- Plug conforms to BS1363/A
- Mains distribution block conforms to BS5733
- Cable conforms to European Standard
- Manufactured under an ISO9001: 2000 quality system
Features surge protection to protect your valuable equipment from damaging power surges & spikes
- Run up to 12 electronic devices on to one reliable power block
- Rocker style power on/off switch
- Features LED Indication
- Designed to fit standard 19” data cabinets
- Comes complete with cage nuts and screws
- 3 Pin UK plug fused at 13 amps
- Plug conforms to BS1363/A
- Mains distribution block conforms to BS5733
- Cable conforms to European Standard
- Manufactured under an ISO9001: 2000 quality system
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 3m 12 Way Surge Protected...
£58.72
£48.93
|
New
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical...
£77.65
£64.71
|
Bestseller
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
£52.99
£44.16
|
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizonta...
£50.18
£41.82
|
Recommended
Lindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizonta...
£53.36
£44.47
|
Hot Product
APC AP6015A power distribution unit (P...
£76.19
£63.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-12030S/UK/RM
|
29997
|
73561
|
29991
|
29995
|
AP6015A
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
APC
|
| AC outlets quantity |
12
|
8
|
6
|
10
|
12
|
8
|





