We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-73008K
£89.92
£74.93
In Stock:
10 available
30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male (Source)
- Connector 2: HDMI Type A Male (Display)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 30m
- Colour: Black
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-73008K |
| EAN | 5035624048126 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 8K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device. This cable is omni-directional, so you must ensure the source goes into your computer or dock and the display goes into your monitor or TV.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 30 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDMI version | 2.1 |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Supported video modes | 4320p |
| Connector material | Gold |
| Cable type | Round cable |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD C...
£89.92
£74.93
|
StarTech.com 100ft (30m) Active High S...
£114.71
£95.59
|
Bestseller
StarTech.com 65ft (20m) Active High Sp...
£72.67
£60.56
|
Popular
StarTech.com 50ft (15m) HDMI 2.0 Cable...
£90.10
£75.08
|
Hot Product
StarTech.com 30ft (10m) HDMI 2.0 Cable...
£75.04
£62.53
|
Recommended
Lindy 10m Standard HDMI Cable, Gold Line
£86.24
£71.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-73008K
|
HDMM30MA
|
HDMM20MA
|
HD2MM15MA
|
HD2MM10MA
|
37866
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




