We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 305m Solid CAT5e UTP Network Cable Drum - 24AWG - Grey
SKU
28-0305SG
Special Price
£119.95
£99.96
Regular Price
£204.17
£170.14
In Stock:
8 available
305m Solid CAT5e UTP Network Cable Drum - 24AWG - Grey
- CAT 5e EN & ISO/IEC Communication cable
- AWG: 24
- Conductor diameter: 0.5mm
- Jacket material: PVC
- Cable length: 305m
- Colour: Grey
Category: Networking Cables
| SKU | 28-0305SG |
|---|---|
| EAN | 5035624022300 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our drums are perfect if you want to make your own network cables to the exact length you require.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable type | Cable on reel |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.5 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 10.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Cable type | Cable on reel |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 21.4 kg |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 358 mm |
| Master (outer) case height | 365 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 305m Solid CAT5e UTP Netwo...
Special Price
£119.95
£99.96
Regular Price
£204.17
£170.14
|
Bestseller
Cisco 10-ft Low Loss Cable networking...
Special Price
£119.06
£99.22
Regular Price
£202.66
£168.88
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
Special Price
£167.17
£139.31
Regular Price
£284.54
£237.12
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
Special Price
£165.50
£137.92
Regular Price
£281.71
£234.76
|
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
Special Price
£153.34
£127.78
Regular Price
£261.00
£217.50
|
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
Special Price
£163.81
£136.51
Regular Price
£278.83
£232.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
28-0305SG
|
AIR-CAB010LL-N=
|
WIRC5ECMR
|
WIRC5ECMRGRY
|
WIR5ECMRBK
|
WIR5ECMRWH
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable standard |
Cat5e
|
N/A
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable length |
15m and more
|
3m to 5m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





