We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 305m CAT5e UTP Stranded Network Cable Drum - 24AWG - Grey
SKU
28-0305UG
Special Price
£47.56
£39.63
Regular Price
£80.95
£67.46
In Stock:
11 available
305m CAT5e UTP Stranded Network Cable Drum - 24AWG - Grey
- CAT 5e EN & ISO/IEC Communication cable
- AWG: 24
- Conductor diameter: 0.2mm
- Jacket material: PVC
- Cable length: 305m
- Colour: Grey
Category: Networking Cables
| SKU | 28-0305UG |
|---|---|
| EAN | 5035624022317 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our drums are perfect if you want to make your own network cables to the exact length you require.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 82.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 15.9 kg |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 358 mm |
| Master (outer) case height | 365 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 305m CAT5e UTP Stranded Ne...
Special Price
£47.56
£39.63
Regular Price
£80.95
£67.46
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6A,...
Special Price
£43.30
£36.08
Regular Price
£73.70
£61.42
|
Bestseller
StarTech.com 12m White CAT8 Ethernet C...
Special Price
£64.21
£53.51
Regular Price
£109.30
£91.08
|
Recommended
StarTech.com 10m White CAT8 Ethernet C...
Special Price
£49.74
£41.45
Regular Price
£84.67
£70.56
|
New
Crestron CBL-CAT5E-7 networking cable
Special Price
£64.37
£53.64
Regular Price
£109.56
£91.30
|
Lindy 50m Cat.6A U/FTP LSZH Solid Core...
Special Price
£50.62
£42.18
Regular Price
£86.16
£71.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
28-0305UG
|
737296
|
NLWH-12M-CAT8-PATCH
|
NLWH-10M-CAT8-PATCH
|
CBL-CAT5E-7
|
48650
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Intellinet
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
CRESTRON
|
Lindy
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6a
|
Cat8
|
Cat8
|
N/A
|
Cat6a
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
U/FTP (STP)
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
N/A
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|




