We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
SKU
26-0020MM
£2.84
£2.37
In Stock:
55 available
2m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Male (HD15M)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: VGA Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| SKU | 26-0020MM |
| EAN | 5035624020092 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our VGA cables transmit a standard analogue video signal between a computer and a display device, such as a monitor, projector or TV. Featuring a 15 pin connector on each end, the VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 196 g |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m VGA Monitor Connector C...
£2.84
£2.37
|
connektgear 3m VGA Monitor Connector C...
£3.56
£2.97
|
Manhattan VGA Monitor Cable, 1.8m, Bla...
£4.04
£3.37
|
Popular
Manhattan VGA Monitor Cable (with Ferr...
£2.90
£2.42
|
Recommended
Manhattan VGA Monitor Cable (with Ferr...
£2.81
£2.34
|
Hot Product
connektgear 1m VGA Monitor Connector C...
£2.36
£1.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0020MM
|
26-0030MM
|
311731
|
317696
|
317757
|
26-0010MM
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
connektgear
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|



