We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 3 Extension Cable A Male to A Female - SuperSpeed
SKU
26-2953
£2.41
£2.01
In Stock:
7 available
2m USB 3 Extension Cable A Male to A Female - SuperSpeed
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2953 |
| EAN | 5035624024694 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 3 Type A male to Type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. Supporting speeds up to 5Gbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m USB 3 Extension Cable A...
£2.41
£2.01
|
Popular
StarTech.com 3 ft Black USB 2.0 Extens...
£2.90
£2.42
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft Black USB 2.0 Extens...
£3.11
£2.59
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
£2.74
£2.28
|
New
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to M...
£2.40
£2.00
|
V7 Black USB Extension Cable USB 2.0 A...
£2.63
£2.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2953
|
USBEXTAA3BK
|
USBEXTAA6BK
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
V7E2USB2AMCB-01M
|
V7E2USB2EXT-1.8M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
V7
|
V7
|
V7
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|




