We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Android Connector Cable Type A Male to Type B Micro MHL Male
SKU
26-2923
Special Price
£1.00
£0.83
Regular Price
£1.70
£1.42
In Stock:
3 available
2m USB 2 Android Connector Cable Type A Male to Type B Micro MHL Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Micro Male (MHL)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| SKU | 26-2923 |
|---|---|
| EAN | 5035624021068 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to micro B cable provides dependable charging and data transfer for a wide range of micro USB devices. Ideal for phones, tablets, external hard drives, cameras, and other compatible electronics, it supports transfer speeds up to 480Mbps. The cable features a durable outer jacket and reinforced connectors to ensure long lasting performance and a secure connection. With its extended length, it offers added convenience and flexibility, making it perfect for home, office, or travel use.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m USB 2 Android Connector...
Special Price
£1.00
£0.83
Regular Price
£1.70
£1.42
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£0.88
£0.73
Regular Price
£1.49
£1.24
|
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£0.91
£0.76
Regular Price
£1.56
£1.30
|
Recommended
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
Special Price
£1.46
£1.22
Regular Price
£2.50
£2.08
|
Hot Product
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1....
Special Price
£1.21
£1.01
Regular Price
£2.06
£1.72
|
Popular
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1m...
Special Price
£1.00
£0.83
Regular Price
£1.70
£1.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2923
|
26-2900
|
26-2907
|
333375
|
307178
|
323987
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
Mini-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|




