We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 10m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
SKU
27-0052B
£8.38
£6.98
In Stock:
13 available
10m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C13 IEC Female
- Rated 10 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 5m
- Colour: Black
Category: Power Cables
| SKU | 27-0052B |
|---|---|
| EAN | 5035624023123 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C13 socket power cable is ideal for extending the reach of existing power cables or connecting devices within a rack or cabinet. It is constructed with high quality materials to ensure safe and reliable power delivery in professional or industrial environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 850 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 10m Mains Extension Power...
£8.38
£6.98
|
Recommended
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.17
£7.64
|
Bestseller
Motorola AC Line Cord 1.8 m CEE7/7
Special Price
£8.87
£7.39
Regular Price
£9.31
£7.76
|
New
Lindy 2m UK 3 Pin Plug to IEC C19 Powe...
£9.77
£8.14
|
Hot Product
Lindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 an...
£8.08
£6.73
|
Popular
Lindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to...
£6.82
£5.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0052B
|
SVUSBPOWERUK
|
50-16000-220R
|
30459
|
30374
|
30039
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Zebra
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|





