We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1.5m USB 2 Extension Cable Type A Male to Type A Female
SKU
26-2803
£0.73
£0.61
In Stock:
57 available
1.5m USB 2 Extension Cable Type A Male to Type A Female
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 1.5m
- Colour: Black
- Barcode: 5035624019652
Category: USB Cables
| SKU | 26-2803 |
|---|---|
| EAN | 5035624019652 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 type A male to type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 1.5m USB 2 Extension Cable...
£0.73
£0.61
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£0.88
£0.73
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£0.91
£0.76
|
StarTech.com 0.5m Micro USB Cable - A...
£0.61
£0.51
|
Popular
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1m...
£1.00
£0.83
|
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1....
£0.66
£0.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2803
|
26-2900
|
26-2907
|
UUSBHAUB50CM
|
323987
|
324069
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|



