We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 0.5m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
SKU
27-0134
£1.13
£0.94
In Stock:
22 available
0.5m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C13 IEC Female
- Rated 10 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 0.5m
- Colour: Black
Category: Power Cables
| SKU | 27-0134 |
|---|---|
| EAN | 5035624011496 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C13 socket power cable is ideal for extending the reach of existing power cables or connecting devices within a rack or cabinet. It is constructed with high quality materials to ensure safe and reliable power delivery in professional or industrial environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 0.5m Mains Extension Power...
£1.13
£0.94
|
connektgear 15cm Mains Power Adapter -...
£1.15
£0.96
|
StarTech.com 3m (10ft) Laptop Power Co...
£1.68
£1.40
|
connektgear 1.25m UK Mains Power Cable...
£1.64
£1.37
|
connektgear 1m Mains Extension Power C...
£1.37
£1.14
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0134
|
27-0140
|
752E-3M-POWER-LEAD
|
92-0370
|
27-0067B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
connektgear
|
connektgear
|



