We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks VESA Brandable Floor Stand White
SKU
140W
£295.00
£245.83
In Stock:
10 available
Brandable VESA Mount Security Floor Stand - Tiltable display Floor Stand
- Simple installation (one solid metal structure)
- Screen can be set in landscape or portrait mode
- Full tilt screen
- Wire management through stand
- Graphic panel included (no printing services provided)
- Optional lighting kit
- Bigger base add-on for larger screens
- Slot for easy panel removal/replacement
Category: Holders
| Product colour | White |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 140W |
| EAN | 0854340005559 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | In Stock |
Brandable VESA Mount Security Floor Stand - Tiltable Display Floor Stand
Maclocks Brand-able Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
Maclocks Brand-able Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | 100mm x 100mm and 75 x 75 VESA |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | 100mm x 100mm and 75 x 75 VESA |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Country of origin | China |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Healthcare / POS / Retail / Hospitality / Exhibitions |
| Mounting type | Floor |
| Adjustable | Yes |
| System requirements | |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Not supported |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.62 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Other features | |
| Mounting kit | Yes |
| Suitable for | Healthcare / POS / Retail / Hospitality / Exhibitions |
| Mounting type | Floor |
You may also be interested in
| Product |
Compulocks VESA Brandable Floor Stand...
£295.00
£245.83
|
Gamber-Johnson SLIM Active holder Tabl...
£317.58
£264.65
|
Gamber-Johnson SLIM Active holder Tabl...
£347.34
£289.45
|
Zebra CRD-TC7X-DACH-01 holder Active h...
Special Price
£270.25
£225.21
Regular Price
£283.52
£236.27
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
140W
|
7160-1506-00
|
7160-1576-00
|
CRD-TC7X-DACH-01
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Gamber-Johnson
|
Gamber-Johnson
|
Zebra
|
| Proper use |
indoor
|
car
|
car
|
car
|
| Mobile device type |
Tablet/UMPC
|
Tablet/UMPC
|
Tablet/UMPC
|
Mobile computer
|
| Product colour |
White
|
Grey
|
Grey
|
Black
|


