We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Citizen CT-S310II 203 x 203 DPI Wired Direct thermal POS printer
SKU
CTS310IIEPW
Special Price
£164.50
£137.08
Regular Price
£283.61
£236.34
In Stock:
30 available
CT-S310II, 203 dpi, 160 mm/s, USB, Serial, White
Category: POS Printers
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | CTS310IIEPW |
| EAN | 5060198391040 |
| Manufacturer | Citizen |
| Availability | In Stock |
The industry-leading CT-S310II is a compact and advanced receipt and bar code printer. Featuring an ENERGY STAR® power supply, paper-save function, halogen-free housing and packaging produced from recycled materials, the CT-S310II is truly environmentally friendly. With an easy maintenance cutter and patented long life printing (LLP) technology, capable of extending print life to over 200km, the CT-S310II offers the ultimate combination of performance and energy efficiency.
| Printing | |
|---|---|
| Character sets | Katakana, PC437, PC850, PC858, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 160 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.5 x 3 mm |
| Performance | |
| Character sets | Katakana, PC437, PC850, PC858, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 160 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.5 x 3 mm |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 58/80 mm |
| Printing media thickness | 65-75/75/85 µm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 160 mm/sec |
| Character size | 1.5 x 3 mm |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details | |
| Character sets | Katakana, PC437, PC850, PC858, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Ribbon life | 300 million characters |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Product colour | White |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Buffer size | 4 KB |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Features | |
| Character sets | Katakana, PC437, PC850, PC858, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Ribbon life | 300 million characters |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | UL, C-UL, FCC Class A, TUV-GS, CE marking, VCCI |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Page description languages | ESC/POS |
| Cutter | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Memory | |
|---|---|
| Buffer size | 4 KB |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power source type | AC |
| Power consumption (printing) | 40 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | UL, C-UL, FCC Class A, TUV-GS, CE marking, VCCI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| LED indicators | Yes |
| Buffer size | 4 KB |
You may also be interested in
| Product |
Citizen CT-S310II 203 x 203 DPI Wired...
Special Price
£164.50
£137.08
Regular Price
£283.61
£236.34
|
Bestseller
Epson TM-T70II (032A0): Serial + Built...
Special Price
£207.46
£172.88
Regular Price
£351.62
£293.02
|
Hot Product
Citizen CT-S310II Wired Thermal POS pr...
Special Price
£164.50
£137.08
Regular Price
£283.61
£236.34
|
Recommended
Epson TM-T70II (025A1): Serial + Built...
Special Price
£206.59
£172.16
Regular Price
£350.16
£291.80
|
New
Citizen CT-S310-II 203 x 203 DPI Wired...
Special Price
£182.82
£152.35
Regular Price
£315.22
£262.68
|
Popular
CUSTOM TG02H 203 x 203 DPI Wired Therm...
£256.03
£213.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CTS310IIEPW
|
C31CD38032A0
|
CTS310IIEBK
|
C31CD38025A1
|
CTS310IIXEEBX
|
915HZ010300300
|
| Manufacturer |
Citizen
|
Epson
|
Citizen
|
Epson
|
Citizen
|
CUSTOM
|
| Type |
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
direct thermal
|
thermal
|
thermal
|
thermal
|
direct thermal
|
thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|




