We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon 9182B001/PGI-1500XLBK Ink cartridge black, 1.2K pages ISO/IEC 24711 34.7ml for Canon MB 2050
SKU
9182B001
£24.28
£20.23
In Stock:
2 available
PGI-1500XL High Yield Black Ink Cartridge
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges††â€
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time††â€
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress††â€
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 34.70 |
| SKU | 9182B001 |
| EAN | 4549292003772 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
DRHD pigment inks produce professional quality business documents, print after print. The high-density black ink delivers crisp text with great longevity and durability. The 34.7ml high yield XL black ink prints up to 1200 A4 documents at ISO/IEC 24711†standard.
Compatible Printers: Canon Maxify MB 2700 Series, Canon Maxify MB 2050, Canon Maxify MB 2750, Canon Maxify MB 2000 Series, Canon Maxify MB 2100 Series, Canon Maxify MB 2150, Canon Maxify MB 2155, Canon Maxify MB 2300 Series, Canon Maxify MB 2755, Canon Maxify MB 2350
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Canon MAXIFY MB2350 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 126 mm |
| Package weight | 101 g |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 38 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 126 mm |
| Package weight | 101 g |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 38 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Canon 9182B001/PGI-1500XLBK Ink cartri...
£24.28
£20.23
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Special Price
£19.61
£16.34
Regular Price
£20.04
£16.70
|
Recommended
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£21.37
£17.81
|
Bestseller
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£20.17
£16.81
|
New
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Special Price
£26.21
£21.84
Regular Price
£26.77
£22.31
|
Epson C13T15714010/T1571 Ink cartridge...
Special Price
£26.33
£21.94
Regular Price
£26.90
£22.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9182B001
|
C13T07114H10
|
2969B001
|
2972B001
|
C13T15764010
|
C13T15714010
|
| Manufacturer |
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





