We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon 5441C001/CL-576XL Printhead cartridge color high-capacity, 300 pages 12.6ml for Canon Pixma TS 3550 i
SKU
5441C001
£25.28
£21.07
In Stock:
184 available
CL-576XL
- Produce crisp, clear photos and documents
- Print up to 300 pages of A4 documents with each cartridge
- Benefit from reliability from genuine Canon ink
- Rely on the consistent quality of genuine Canon ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta,Yellow,Cyan |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 12.60 |
| SKU | 5441C001 |
| EAN | 4549292192643 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Get long-lasting, vivid printouts with this high yield combined cyan, magenta and yellow ink FINE cartridge
This 12.6 ml cartridge produces up to 300 pages¹ of vibrant A4 colour documents and photos, with the added quality and reliability of genuine Canon ink.
This 12.6 ml cartridge produces up to 300 pages¹ of vibrant A4 colour documents and photos, with the added quality and reliability of genuine Canon ink.
Compatible Printers: Canon Pixma TS 3700 Series, Canon Pixma TS 3500 Series, Canon Pixma TS 3752 i, Canon Pixma TR 4756 i, Canon Pixma TS 3750 Series, Canon Pixma TR 4750 i, Canon Pixma TS 3751 i, Canon Pixma TS 3750 i, Canon Pixma TR 4751 i, Canon Pixma TR 4700 Series, Canon Pixma TR 4755 i, Canon Pixma TS 3551 i, Canon Pixma TS 3550 i
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 12.6 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Magenta, Yellow, Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Compatibility | PIXMA TS3550i, PIXMA TS3551i, PIXMA TR4750i, PIXMA TR4751i |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta, Yellow, Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Packaging data | |
| Package depth | 86 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 103 mm |
| Package height | 56 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 86 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 103 mm |
| Package height | 56 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Canon 5441C001/CL-576XL Printhead cart...
£25.28
£21.07
|
Popular
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£21.37
£17.81
|
New
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Special Price
£26.21
£21.84
Regular Price
£26.77
£22.31
|
Epson C13T15714010/T1571 Ink cartridge...
Special Price
£26.33
£21.94
Regular Price
£26.90
£22.42
|
Bestseller
Canon 8286B001/PG-545XL Printhead cart...
£21.90
£18.25
|
Hot Product
Canon 8288B001/CL-546XL Printhead cart...
£22.32
£18.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5441C001
|
2969B001
|
C13T15764010
|
C13T15714010
|
8286B001
|
8288B001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Canon
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|





