We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Band UltraSoft Wristband White Self-adhesive printer label
SKU
10015356K
Special Price
£313.58
£261.32
Regular Price
£328.98
£274.15
Out Of Stock - Contact for availability
Z-Band UltraSoft Wristband
Category: Printer Labels
| SKU | 10015356K |
|---|---|
| EAN | 5712505721728 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Wristband, Synthetic, 0.75x11in (19.1x279.4mm); DT, Z-Band Ultra Soft, Coated, Permanent Adhesive, cartridge
Ultra-soft and flexible direct thermal polypropylene and vinyl wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Featuring a soft flexible material, Z-Band UltraSoft is one of the softest direct thermal wristbands in the market. It offers excellent resistance to most hand sanitizers.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
Ultra-soft and flexible direct thermal polypropylene and vinyl wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Featuring a soft flexible material, Z-Band UltraSoft is one of the softest direct thermal wristbands in the market. It offers excellent resistance to most hand sanitizers.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Synthetic |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Sheet width | 1.9 cm |
| Sheet length | 27.9 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 6 |
| Technical details | |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Material | |
| Material | Synthetic |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |