We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Port Designs 900161 interface hub USB 2.0 Type-A 5000 Mbit/s Silver
SKU
900161
£13.54
£11.28
Out Of Stock - Contact for availability
HUB USB-C / USB-A vers 4 ports USB-A 3.0 5Gbps, Silver
Category: Interface Hubs
| SKU | 900161 |
|---|---|
| EAN | 3567049001612 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Multiply your USB connections easily:
This USB hub PORT Connect allows you to convert a single USB port to 4 USB-A 3.0 ports, providing you with extended connectivity to connect multiple devices simultaneously: mouse, keyboard, USB drive, external hard drive.. This is the ideal solution to boost your productivity, both at home and in the office.
Fast connection and universal compatibility:
Equipped with USB-A connector with USB-C adapter included, this hub is compatible with most modern laptops, tablets and other devices. Enjoy ultra-fast transfer speeds up to 5 Gbps via USB 3.0 port, perfect for copying or saving large files in a blink of an eye.
Compact design and maximum mobility:
With its thin and lightweight design, this hub is designed to track you everywhere. Its 6 cm cable length makes it very convenient to use without burdening your workspace. Its aluminium frame ensures good thermal dissipation and increased durability, even in intensive use.
Instant installation, simplified use:
This self-powered hub does not require any pilot or installation. Thanks to Plug & Play technology, just plug it in to enjoy it immediately. An essential accessory to save time and optimize your workstation.
This USB 4-Port USB-A 3.0 hub combines performance, simplicity and robustness. Thanks to its dual USB-A/USB-C compatibility, high transfer speed, mobile design and 2-year warranty, it is an essential tool for all users seeking flexibility and reliability on a daily basis.
This USB hub PORT Connect allows you to convert a single USB port to 4 USB-A 3.0 ports, providing you with extended connectivity to connect multiple devices simultaneously: mouse, keyboard, USB drive, external hard drive.. This is the ideal solution to boost your productivity, both at home and in the office.
Fast connection and universal compatibility:
Equipped with USB-A connector with USB-C adapter included, this hub is compatible with most modern laptops, tablets and other devices. Enjoy ultra-fast transfer speeds up to 5 Gbps via USB 3.0 port, perfect for copying or saving large files in a blink of an eye.
Compact design and maximum mobility:
With its thin and lightweight design, this hub is designed to track you everywhere. Its 6 cm cable length makes it very convenient to use without burdening your workspace. Its aluminium frame ensures good thermal dissipation and increased durability, even in intensive use.
Instant installation, simplified use:
This self-powered hub does not require any pilot or installation. Thanks to Plug & Play technology, just plug it in to enjoy it immediately. An essential accessory to save time and optimize your workstation.
This USB 4-Port USB-A 3.0 hub combines performance, simplicity and robustness. Thanks to its dual USB-A/USB-C compatibility, high transfer speed, mobile design and 2-year warranty, it is an essential tool for all users seeking flexibility and reliability on a daily basis.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.06 m |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.06 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium |
| Host interface | USB 2.0 Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Input current | 3.2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2.8 A |
| Input voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 29 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 8 mm |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 116 g |
| Packaging data | |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 116 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.06 m |