We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Folio Series Case for Galaxy Tab S9 FE+, Black
SKU
77-95368
£23.39
£19.49
In Stock:
20 available
React Folio Series Case for Galaxy Tab S9 FE+, Black
- DROP+ / Drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Ultra-slim profile slips easily in and out of bags and packs
- Folio protects your screen in bags and packs
- Multi-position stand holds your tablet stable in both typing and viewing angles
- Back window makes identifying asset tags and engravings quick and easy
- Elastic closure
- S Pen holder
- Raised edges protect camera and screen
Category: Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 12.4 " |
| SKU | 77-95368 |
| EAN | 0840304760473 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | In Stock |
React Series Folio protects tablets against drops, and its back window makes it easy to identify engravings and asset tags. The folio case microfiber lining safeguards the screen, and an elastic closure holds it closed. Convert the folio into two stand positions for convenient typing and viewing.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE+ |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE+ |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Elastic strap |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Elastic strap |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202.2 mm |
| Depth | 14.5 mm |
| Height | 289.8 mm |
| Weight | 332.5 g |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
OtterBox React Folio Series Case for G...
£23.39
£19.49
|
Popular
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£20.62
£17.18
|
Recommended
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£29.50
£24.58
|
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£23.83
£19.86
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£26.81
£22.34
|
Hot Product
MAXCases Extreme Shell for Microsoft S...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-95368
|
THZ785GL
|
BNDIP102
|
T21-8094
|
THZ865GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
OtterBox
|
Targus
|
Compulocks
|
Tech21
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Shell case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|





