We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Origin Replacement UPS Battery Cartridge RBC24 for APC Smart-UPS RM
SKU
RBC24-OS
£327.37
£272.81
In Stock:
1 available
Origin Replacement UPS Battery Cartridge RBC24 for APC Smart-UPS RM
- No Refurbished or Re-used Parts
- Extensive Inventory Available
- Assembled in USA
- 100% Compatible with OEM
Category: UPS Batteries
| SKU | RBC24-OS |
|---|---|
| EAN | 5059902001931 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin's UPS replacement battery cartridges are "plug and play" right out of the box (no assembly required). Each product is assembled in the USA with brand new batteries and components and is guaranteed to be 100% OEM compatible.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery cells | 4 |
| Certification | UR |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | United States |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 13.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 273.1 mm |
| Package height | 133.3 mm |
| Package depth | 412.8 mm |
| Package weight | 13.6 kg |
| Package weight | 13.608 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Origin Storage Origin Replacement UPS...
£327.37
£272.81
|
APC Battery Replacement Cartridge RBC8...
£282.85
£235.71
|
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge RBC6...
£270.02
£225.02
|
Popular
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
£371.24
£309.37
|
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
£461.83
£384.86
|
Hot Product
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
£392.15
£326.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBC24-OS
|
RBC8
|
RBC6
|
APCRBC115
|
APCRBC118
|
APCRBC133
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|





