We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 8TB SAS 12G Midline 7.2K LFF (3.5in) M2 1yr Wty HDD
SKU
R0Q59A
£1,721.28
£1,434.40
In Stock:
1 available
MSA 8TB SAS 12G Midline 7.2K LFF (3.5in) M2 HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | R0Q59A |
| EAN | 0190017352343 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | LFF |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
HPE MSA 8TB SAS 12G Midline 7.2K LFF (...
£1,721.28
£1,434.40
|
Axis 03317-001 internal hard drive 12 TB
£1,678.84
£1,399.03
|
|---|---|---|
| SKU |
R0Q59A
|
03317-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Axis
|
| Component for |
Disk array
|
Server
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|

