We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
SKU
J4858D
£142.24
£118.53
In Stock:
8 available
Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
Category: Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4858D |
| EAN | 0190017245836 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
£142.24
£118.53
|
Popular
Axis 5801-801 network transceiver modu...
£126.73
£105.61
|
Recommended
StarTech.com 10 Gigabit Fiber SFP+ Tra...
£175.13
£145.94
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£182.12
£151.77
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£197.23
£164.36
|
Hot Product
StarTech.com Cisco SFP-10GB-TC Compati...
£196.86
£164.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4858D
|
5801-801
|
455883B21ST
|
SFP10GBSRST
|
SFP10GBTST
|
SFP10GBTCST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Axis
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
N/A
|
11100 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|





