We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 5YZ55AT memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 288-pin DIMM ECC
SKU
5YZ55AT
Special Price
£529.36
£441.13
Regular Price
£555.36
£462.80
In Stock:
1 available
HP 32GB (1x32GB) DDR4-2933 ECC RegRAM
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| ECC | Yes |
| Component for | PC/server |
| SKU | 5YZ55AT |
| EAN | 0193424918812 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Optimize your HP Workstation performance and maximize reliability
Boost the capabilities of your HP Workstation and improve system performance and memory reliability with low-power, high-speed DDR4 memory from HP, fully tested and supported with HP Workstations for your peace of mind.
Boost the capabilities of your HP Workstation and improve system performance and memory reliability with low-power, high-speed DDR4 memory from HP, fully tested and supported with HP Workstations for your peace of mind.
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 11 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 5YZ55AT memory module 32 GB 1 x 32...
Special Price
£529.36
£441.13
Regular Price
£555.36
£462.80
|
Recommended
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£525.37
£437.81
|
Bestseller
Kingston Technology KCP432SD8/32 memor...
£539.94
£449.95
|
Popular
Kingston Technology KCP432ND8/32 memor...
£539.94
£449.95
|
Kingston Technology FURY 32GB 3200MT/s...
£529.10
£440.92
|
Hot Product
Kingston Technology FURY Beast 32GB 36...
£562.60
£468.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5YZ55AT
|
KVR32N22D8/32
|
KCP432SD8/32
|
KCP432ND8/32
|
KF432S20IBK2/32
|
KF436C18BBK2/32
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| ECC |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|





