We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5 Ring 19 Inch (1U) Rack Mount Cable Management Bar - 85mm Loop Depth - Black
SKU
90-0015
£4.69
£3.91
In Stock:
31 available
5 Ring 19 Inch (1U) Rack Mount Cable Management Bar - 85mm Loop Depth - Black
- Rack size: 19"
- Depth of loop: 85mm
- Dimensions: 465 x 85 x 32mm (W x H x D)
- Colour: Black
Category: Rack Accessories
| SKU | 90-0015 |
|---|---|
| EAN | 5035624011373 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our cable management bar will help to keep your cable setup tidy and organised, preventing cable strain and adding support for a tidy and professional installation.
| Features | |
|---|---|
| Certification | REACH |
| Hot-swap | No |
| On/off switch | No |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Harmonized System (HS) code | 8517699000 |
| Country of origin | China |
| Cooling | |
| Built-in fan | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 490 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Width | 465 mm |
| Weight | 650 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 85 mm |
| Depth | 32 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 490 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8517699000 |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 5 Ring 19 Inch (1U) Rack M...
£4.69
£3.91
|
StarTech.com 1U Vertical Server Rack C...
£4.81
£4.01
|
StarTech.com 1U Vertical Server Rack C...
£4.33
£3.61
|
|---|---|---|---|
| SKU |
90-0015
|
CMHOOK1UN
|
CMHOOK1U
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
Cable ring
|
Cable ring
|


