We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Ultimate 3000T White Permanent Adhesive
SKU
3006295
Special Price
£328.75
£273.96
Regular Price
£587.06
£489.22
In Stock:
1 available
76.2mm x 50.8mm, 380 Labels/Roll, 18 Rolls/Box, 19 mm Core, Thermal Transfer, Polyester, Permanent, Adhesive, Gloss, White
Category: Printer Labels
| SKU | 3006295 |
|---|---|
| EAN | 4054318625970 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Z-ULTIMATE 3000T WHITE ZEBRA LABELS FROM ETIQUETTE
Z-Ultimate 3000T Zebra Labels are premium gloss white thermal transfer polyester labels with a permanent acrylic-based adhesive. Z-Ultimate 3000T labels are suitable for use in a multitude of applications including asset tracking and component labelling and provide resistance to chemicals and abrasion.
Z-Ultimate 3000T Zebra Labels are premium gloss white thermal transfer polyester labels with a permanent acrylic-based adhesive. Z-Ultimate 3000T labels are suitable for use in a multitude of applications including asset tracking and component labelling and provide resistance to chemicals and abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polyester |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Product colour | White |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.62 cm |
| Label height | 5.08 cm |
| Core diameter | 1.9 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 18 |
| Labels per pack | 6840 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 6840 pc(s) |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra Z-Ultimate 3000T White Permanent...
Special Price
£328.75
£273.96
Regular Price
£587.06
£489.22
|
Hot Product
Zebra Z-Ultimate 3000T White
Special Price
£312.67
£260.56
Regular Price
£558.34
£465.28
|
Bestseller
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£384.54
£320.45
Regular Price
£686.69
£572.24
|
Recommended
Zebra Z-Band Direct Wristband White
Special Price
£339.40
£282.83
Regular Price
£606.07
£505.06
|
Popular
Zebra Z-Ultimate 3000T White
Special Price
£386.78
£322.32
Regular Price
£690.70
£575.58
|
Zebra Z-Band Direct Wristband White
Special Price
£270.29
£225.24
Regular Price
£482.66
£402.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3006295
|
880243-012D
|
880247-025D
|
10006998K
|
880350-152
|
10006995-5K
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|


