We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 058036 tablet case 27.9 cm (11") Cover Transparent
SKU
058036
£24.53
£20.44
In Stock:
2 available
Protective case with reinforced corners for Galaxy Tab A11+ / Galaxy Tab A9+ (11''), R Series, Transparent
- Custom-made case
- 4 corners with Air Cell System
- Flexible case
Category: Cases
| SKU | 058036 |
|---|---|
| EAN | 3700992537610 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protect your device against scratched and drops during use or transport.
Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Galaxy Tab A11+ / Galaxy Tab A9+ (11'').
Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Galaxy Tab A11+ / Galaxy Tab A9+ (11'').
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ / Galaxy Tab A9+ (11'') |
| Protection features | Drop resistance, Shock resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ / Galaxy Tab A9+ (11'') |
| Protection features | Drop resistance, Shock resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Shockproof up to | 0.9 m |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 102 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 102 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 058036 tablet case 27.9 cm (11...
£24.53
£20.44
|
Hot Product
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£26.18
£21.82
|
Recommended
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£35.09
£29.24
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
£25.44
£21.20
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£25.44
£21.20
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
£25.37
£21.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
058036
|
031012
|
THZ785GL
|
T21-8093
|
T21-8098
|
TSS994GL
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Mobilis
|
Targus
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Any brand
|





