We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T16244012/16 Ink cartridge yellow, 165 pages 3,1ml for Epson WF 2010/2660/2750
SKU
C13T16244012
Special Price
£9.77
£8.14
Regular Price
£16.99
£14.16
In Stock:
1 available
Singlepack Yellow 16 DURABrite Ultra Ink
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 450 colour pages*. Black XXL cartridges are also available with a yield of 1,000 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 16 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 165.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 3.10 |
| SKU | C13T16244012 |
| EAN | 8715946624945 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Pen and crossword |
| Product Videos |
View Video |
16 Pen and crossword DURABrite Ulta Single Yellow Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink* compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink* compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-2650 DWF, Epson WorkForce WF-2510 WF, Epson WorkForce WF-2500 Series, Epson WorkForce WF-2010 W, Epson WorkForce WF-2750 DWF, Epson WorkForce WF-2630 WF, Epson WorkForce WF-2760 DWF, Epson WorkForce WF-2110 W, Epson WorkForce WF-2530 WF, Epson WorkForce WF-2540 WF, Epson WorkForce WF-2520 NF, Epson WorkForce WF-2660 DWF
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T16244012 |
| Colour ink volume | 3.1 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF - WorkForce WF-2750DWF - WorkForce WF-2660DWF - WorkForce WF-2650DWF - WorkForce WF-2630WF - WorkForce WF-2540WF - WorkForce WF-2530WF - WorkForce WF-2520NF - WorkForce WF-2510WF - WorkForce WF-2010W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627489 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 141 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 24 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 141 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 24 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627489 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T16244012/16 Ink cartridge ye...
Special Price
£9.77
£8.14
Regular Price
£16.99
£14.16
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£21.65
£18.04
|
Popular
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£22.46
£18.72
|
Recommended
Canon 0627B001/CLI-8G Ink cartridge gr...
£22.49
£18.74
|
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
£20.54
£17.12
|
Bestseller
Canon 2935B001/CLI-521M Ink cartridge...
£20.52
£17.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T16244012
|
1037B001
|
0622B001
|
0627B001
|
2934B001
|
2935B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
Magenta
|
Green
|
Cyan
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|





