We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
SKU
26-2850
Special Price
£1.04
£0.87
Regular Price
£1.78
£1.48
In Stock:
11 available
2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Mini (5 Pin) Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| SKU | 26-2850 |
|---|---|
| EAN | 5035624013582 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B mini 5 Pin cable provides reliable connectivity for a wide range of older and specialty devices. Ideal for digital cameras, MP3 players, GPS units, external drives, and other mini B compatible equipment, it delivers stable data transfer speeds up to 480Mbps. The durable outer jacket and reinforced connectors ensure long lasting performance, while the extended length offers added flexibility for convenient device placement. Perfect for home, office, or field use.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Retractable | No |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 70 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Retractable | No |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£1.04
£0.87
Regular Price
£1.78
£1.48
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£0.88
£0.73
Regular Price
£1.49
£1.24
|
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£0.91
£0.76
Regular Price
£1.56
£1.30
|
Hot Product
connektgear 5m USB 2 Connector Cable T...
Special Price
£1.54
£1.28
Regular Price
£2.62
£2.18
|
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
Special Price
£1.46
£1.22
Regular Price
£2.50
£2.08
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£1.52
£1.27
Regular Price
£2.59
£2.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2850
|
26-2900
|
26-2907
|
26-2908
|
333375
|
338653
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Mini-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
Mini-USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|



