We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE C-series 16 Gb Fibre Channel SW SFP+ Transceiver
SKU
C8S72A
£483.60
£403.00
In Stock:
5 available
C-series 16 Gb Fibre Channel SW SFP+ Transceiver
Category: Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | C8S72A |
| EAN | 0887758529560 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | FC |
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| SFP transceiver standard | SW |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | FC |
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.24 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 1.24 kg (2.73 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.24 kg (2.73 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE C-series 16 Gb Fibre Channel SW SF...
£483.60
£403.00
|
New
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£404.87
£337.39
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£564.00
£470.00
|
HPE Aruba Networking Networking X130 1...
£565.78
£471.48
|
Popular
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
£510.25
£425.21
|
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£504.44
£420.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C8S72A
|
MA-SFP-1GB-SX
|
SFP-10G-SR-S=
|
JD094B
|
455883-B21
|
J9150D
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
16000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|




