We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SR SFP+ LC 400m OM4 MMF C-Class Transceiver
SKU
S2P30A
£305.36
£254.47
In Stock:
4 available
Aruba Networking 10G SR SFP+ LC 400m OM4 MMF C-Class Transceiver
Category: Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | S2P30A |
| EAN | 0190017705828 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Interface type | SFP+ |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 13 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 21 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking 10G SR SFP+ LC 40...
£305.36
£254.47
|
Popular
NETGEAR 10 Gigabit SR SFP+ Module netw...
£376.93
£314.11
|
Hot Product
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£404.87
£337.39
|
Cisco MA-SFP-1GB-TX network transceive...
£319.85
£266.54
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£362.57
£302.14
|
Recommended
StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatib...
£293.30
£244.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S2P30A
|
AXM761-10000S
|
MA-SFP-1GB-SX
|
MA-SFP-1GB-TX
|
GLC-TE=
|
GLCLHSMD10ST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|





