We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
SKU
872491-B21
£395.74
£329.78
In Stock:
1 available
4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872491-B21 |
| EAN | 0190017140889 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
4TB HDD - 3.5 inch LFF - SATA 6GB/s - 7200RPM - Hot Swap
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | LFF |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.8 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 170 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (2.99 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 254 x 219.2 mm (5.75 x 10 x 8.63") |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (2.99 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 254 x 219.2 mm (5.75 x 10 x 8.63") |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£395.74
£329.78
|
Bestseller
HPE 300GB 2.5" 12G SAS internal h...
£592.13
£493.44
|
New
HPE StoreOnce Cloud Bank Storage Read/...
£386.24
£321.87
|
Popular
Axis 01859-001 internal hard drive 6 T...
£531.46
£442.88
|
Axis 01858-001 internal hard drive 4 T...
£369.28
£307.73
|
Recommended
Western Digital Ultrastar 0B47078 inte...
£319.55
£266.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872491-B21
|
870753-B21
|
BC012AAE
|
01859-001
|
01858-001
|
0B47078
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Axis
|
Axis
|
Western Digital
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|




