We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Headset with Boom Mic - Black Wired Head-band USB Type-C / USB Type-A
SKU
24-1532
£12.47
£10.39
In Stock:
288 available
HP532 Triple Connector Headset with Boom Mic USB Type A & C & 3.5mm - Black
- Over-head style headphones
- Padded and adjustable headband
- Adjustable microphone
- Two year warranty
- Compatibility: PC/Mobile device
- Cable length: 2m +/-10%
- Connector 1: 3.5mm jack
- Connector 2: USB 2 Type A
- Connector 3: USB Type C
- Microphone style: Boom
- Frequency range: 20-20kHz
- Impedance: 32Ohm +/-10%
- Sensitivity: 113 +/- 3dB
- Driver unit: 40mm
- Ear cup material: PU
- Headband material: ABS
- Colour: Black
- Barcode: 5035624047754
- Commodity Code: 8518300090
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 24-1532 |
|---|---|
| EAN | 5035624047754 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our premium multi-connector headset is designed for durability, functionality, and comfort. Equipped with USB Type C, USB 2 Type A, and mini-jack connectors, this headset provides connectivity to a wide range of devices. The adjustable boom mic and headband allow you to communicate easily and comfortably. It also provides crisp audio and excellent sound clarity to make listening to music, work calls, and socialising effortless. The padded ear cups and adjustable headband are designed to provide external noise reduction with a comfortable experience. With its three connectors, this headset is compatible with both legacy and newer devices, effectively future proofing your devices.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | No |
| Foldable | No |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Detachable cable | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | No |
| Country of origin | China |
| Head-band cushion | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | No |
| Foldable | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 6.35 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone | |
|---|---|
| Detachable microphone | No |
| Number of microphones | 1 |
| Packaging data | |
| Package width | 227 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 187.5 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 0.0825 g |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Volume control | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Head...
£12.47
£10.39
|
Bestseller
Logitech H111 Stereo Headset
£17.68
£14.73
|
Hot Product
Belkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ea...
£14.28
£11.90
|
Popular
Urban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED...
£14.77
£12.31
|
V7 HB600S headphones/headset Wireless...
£18.53
£15.44
|
New
V7 HB800ANC headphones/headset Wireles...
£17.05
£14.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-1532
|
981-000593
|
G3H0002BTBLK
|
HLP03UF
|
HB600S
|
HB800ANC
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Logitech
|
Belkin
|
Urban Factory
|
V7
|
V7
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
Not available
|
Boom/In-line microphone
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|





