We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-2220 Toner-kit, 2.6K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240
SKU
TN2220
£64.68
£53.90
In Stock:
3 available
The Brother TN2220 Black Toner Cartridge. Prints 2,600 pages.
- Prints 2,600 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 2600.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN2220 |
| EAN | 4977766682862 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Expertly designed to keep your printer performing at its very best, the Brother TN2220 High Yield Toner Cartridge guarantees professional results every time you print. Genuine supplies like the TN2220 provide better value for money in the long run than cheaper alternatives.
Compatible Printers: Brother HL-2250 DNR, Brother HL-2250 DN, Brother MFC-7360 Ne, Brother DCP-7060 N, Brother DCP-7060 D, Brother Fax 2940, Brother HL-2240 L, Brother HL-2240, Brother DCP-7070 DW, Brother HL-2270 DW, Brother MFC-7470 D, Brother HL-2230, Brother HL-2280 DW, Brother HL-2200 Series, Brother HL-2240 Series, Brother MFC-7460 DN, Brother MFC-7360 N, Brother Fax 2845, Brother Fax 2950, Brother MFC-7362 N, Brother Fax 2840, Brother HL-2220, Brother DCP-7065 DN, Brother HL-2240 D, Brother MFC-7860 DN, Brother HL-2240 DR, Brother HL-2275 DW, Brother MFC-7860 DW, Brother HL-2215
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 2600 pages |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW, FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey, Orange |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package weight | 948 g |
| Weight | 491 g |
| Package width | 206 mm |
| Package height | 116 mm |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 368 mm |
| Package weight | 948 g |
| Package width | 206 mm |
| Package height | 116 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Product colour | Grey, Orange |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW, FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Grey, Orange |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.6 cm |
| Pallet gross weight | 119.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-2220 Toner-kit, 2.6K pages...
£64.68
£53.90
|
Hot Product
Xerox 006R03027 Toner cartridge black,...
£74.06
£61.72
|
Recommended
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
£66.40
£55.33
|
Brother TN-245M Toner-kit magenta high...
£94.21
£78.51
|
Brother TN-320BK Toner black, 2.5K pag...
£58.16
£48.47
|
Popular
Brother TN-241C Toner-kit cyan, 1.4K p...
£65.72
£54.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN2220
|
006R03027
|
TN241BK
|
TN245M
|
TN320BK
|
TN241C
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Magenta
|
Black
|
Cyan
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Compatible
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
Brother
|
N/A
|
Brother
|
N/A
|





