We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis S9302 16 GB 256 GB SSD Windows 10 IoT Enterprise SFF Workstation Black
SKU
02692-002
£3,473.51
£2,894.59
In Stock:
1 available
Intel Core, 16 GB RAM, Intel UHD Graphics, 300 W, EU
- AXIS Camera Station client software included; Extensive support and 5-year warranty; Scalable and powerful solution; Supports up to four 4K monitors
Category: Tower PCs
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| SKU | 02692-002 |
| EAN | 7331021082410 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | In Stock |
Extensively tested and validated with a wide range of Axis products, this powerful workstation can be used either as a client when connected to the server, or as a server when used in combination with AXIS S30 Series. It supports up to four 4K resolution monitors for optimal overview. With a small form factor, it’s ideal wherever space is limited. It comes preloaded with AXIS Camera Station client software. Plus, the integrated AXIS Recorder Toolbox installation wizard ensures quick and easy installation. Furthermore, it includes next business day on-site hardware replacement, 5-year warranty, and one point-of-contact for support.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Mini DisplayPorts quantity | 3 |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 300 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Display | |
| Display included | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 93 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 293 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, DisplayPort to Mini DisplayPort |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Axis S9302 16 GB 256 GB SSD Windows 10...
£3,473.51
£2,894.59
|
Popular
Axis S1116 Intel® Core™ i5 8400 8 GB 8...
£4,168.48
£3,473.73
|
Bestseller
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
£2,949.61
£2,458.01
|
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
£2,838.52
£2,365.43
|
Hot Product
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
£3,740.06
£3,116.72
|
Recommended
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
£3,030.78
£2,525.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02692-002
|
01617-001
|
J9JX5
|
006MD
|
FPT01
|
KHP46
|
| Manufacturer |
Axis
|
Axis
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Optical drive type |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
| Operating system installed |
Windows 10 IoT Enterprise
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|


