We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apple Magic QWERTZ German Aluminium
SKU
MQDP3D/A
£292.57
£243.81
In Stock:
2 available
Magic Keyboard Folio for iPad (10th generation) - German
- Comfortable typing experience with a scissor mechanism with 1 mm travel
- Large click-anywhere trackpad supports Multi‐Touch gestures and the cursor in iPadOS
- 14-key function row for easy access to shortcuts
- Versatile two-piece design provides front and back protection and detachable keyboard
- Adjustable stand for flexible viewing angles
Category: Keyboards
| Keyboard layout | QWERTZ |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| SKU | MQDP3D/A |
| EAN | 0194253417095 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | In Stock |
The Magic Keyboard Folio is the perfect iPad (10th generation) companion. It features an incredible typing experience, a built-in trackpad to handle tasks with precision, and a 14-key function row. The versatile two-piece design includes a detachable keyboard and a protective back panel that both attach magnetically to iPad. An adjustable stand offers smooth, continuous viewing. And the Magic Keyboard Folio helps iPad stay protected wherever you go.
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Key travel distance | 1 mm |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard language | German |
| Numeric keypad | No |
| Performance | |
| Cover | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen.) |
| Product colour | Aluminium |
| Foldable | Yes |
| Pointing device | Trackpad |
| Key travel distance | 1 mm |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard language | German |
| Numeric keypad | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Design | |
|---|---|
| Cover | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Foldable | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
You may also be interested in
| Product |
Apple Magic QWERTZ German Aluminium
£292.57
£243.81
|
New
Gamber-Johnson BT-870-TP Black USB + B...
£403.90
£336.58
|
Popular
Logitech Combo Touch
£235.67
£196.39
|
Apple Magic QWERTY US English Aluminium
£292.57
£243.81
|
Bestseller
Apple Magic QWERTY Spanish Aluminium
£292.57
£243.81
|
Recommended
Apple Magic QWERTZ Swiss Aluminium
£292.57
£243.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MQDP3D/A
|
7300-0113
|
920-010208
|
MQDP3LB/A
|
MQDP3Y/A
|
MQDP3SM/A
|
| Manufacturer |
Apple
|
Gamber-Johnson
|
Logitech
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Keyboard layout |
QWERTZ
|
N/A
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Docking
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Device interface |
N/A
|
USB + Bluetooth
|
Smart Connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





