We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Xtreme 5000T Silver Label thermal ribbon 74 m
SKU
74783
Special Price
£316.07
£263.39
Regular Price
£331.58
£276.32
Out Of Stock - Contact for availability
Z-Xtreme 5000T Silver Label
- Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra's Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials
- A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance
- Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications
- UL/cUL Certified
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 74783 |
|---|---|
| EAN | 5715063173671 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 110mmx74m (4.33inx242ft), Image Lock; High Performance, Cartridge, 6/box
Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra's Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials.A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance.Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications.UL/cUL Certified.
Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra's Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials.A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance.Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications.UL/cUL Certified.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Silver |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |