We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
03200ZD25707
Special Price
£35.28
£29.40
Regular Price
£37.01
£30.84
Out Of Stock - Contact for availability
3200 Wax/Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 03200ZD25707 |
|---|---|
| EAN | 5715063223840 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Wax/Resin Ribbon, 57mmx74m (2.24inx242ft), 3200; High Performance, 12mm (0.5in) core
The 3200 high-performance wax/resin thermal transfer ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.
The 3200 high-performance wax/resin thermal transfer ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 24 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 600 g |