We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 600 m Black
SKU
02100BK15660
Special Price
£258.13
£215.11
Regular Price
£270.80
£225.67
Out Of Stock - Contact for availability
2100 Wax
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 02100BK15660 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Wax Ribbon, 156mmx600m (6.14inx1968.5ft), 2100; High Performance Wax, 25mm (1in) core, 10/box
This resin-enhanced wax offers superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.
This resin-enhanced wax offers superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 600 m |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 600 m |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |