We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Black
SKU
01600BK11045
Special Price
£134.06
£111.72
Regular Price
£140.65
£117.21
Out Of Stock - Contact for availability
1600 Wax
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 01600BK11045 |
|---|---|
| EAN | 5704174560258 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Wax Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 1600; Economy, 25mm (1in) core, 18/box
Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Ideal for general purpose labeling, shelf labels, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail tags and labelsSuitable for printing on most uncoated and coated paper labels and tagsGood print quality at speeds up to 254mm/sec (10ips) and 152mm/sec (6ips) for rotated barcodes
Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Ideal for general purpose labeling, shelf labels, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail tags and labelsSuitable for printing on most uncoated and coated paper labels and tagsGood print quality at speeds up to 254mm/sec (10ips) and 152mm/sec (6ips) for rotated barcodes
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 18 pc(s) |
| Rolls per pack | 18 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |