We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle SMI-100-S1ST20D - Fast Ethernet IP Managed Media Converter. 100BASE-TX (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 100BASE-BX 1550nm TX / 1310nm RX single fiber single mode (ST) [20 km/12.4 miles]
SKU
05070311
£787.36
£656.13
Out Of Stock - Contact for availability
Fast Ethernet Standalone IP Managed Media Converter, UK Power cord, Black
- 100Base-TX to 100Base-FX Fiber Media Converters
- Extend network distances up to 120km
- SC, LC and ST Media Converters
- Advanced Features: Link Pass-Through, Far-End Fault, Auto-MDIX
- Manage via SNMP, CLI - Telnet/SSH, Internet browser, or
- PerleVIEW Central Management Platform
Category: Network Media Converters
| SKU | 05070311 |
|---|---|
| EAN | 0734660703116 |
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle’s advanced line of Managed Fast Ethernet Media Converters, transparently connects UTP ethernet copper to multimode or single mode fiber. While providing an economical means of extending your existing copper based network connection, these media converters are SNMP manageable to enable complete control and status viewing of your fiber links.
Perle Fast Ethernet Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed Fast Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
Perle Fast Ethernet Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed Fast Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX |
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Fiber optic connector | ST |
| Performance | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 245769 h |
| Auto-negotiation | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power, Error, Activity, Speed |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | ST |
| Power | |
| Input voltage | 12 V |
| Output current | 0.33 A |
| Power consumption (typical) | 3.98 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 722 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Indication | |
| LED indicators | Power, Error, Activity, Speed |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Error, Activity, Speed |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 245769 h |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |