We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1110DPP-S1SC10U network media converter 1000 Mbit/s 1490 nm Single-mode Black
SKU
05083141
£1,697.62
£1,414.68
Out Of Stock - Contact for availability
10/100/1000 Gigabit Ethernet Stand-Alone Media Rate Converter w/ PoE+ PSE, UK Power Cord
Category: Network Media Converters
| SKU | 05083141 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle's feature rich Gigabit rate converting PoE Media Converters transparently connect copper to fiber while providing Power over Ethernet (PoE) to standards-based PoE and PoE+ compliant devices such as IP cameras, VoIP phones and wireless access points. S-1110 PoE Media Converters are also available with support for Extended Temperature ranges.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters can also provide power to one or two Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100/1000 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Multi-port PoE media converters enable a variety of flexible network designs. They can feature single or dual RJ-45 ports to power one or two PD’s per converter and single or dual fiber ports.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Gigabit rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters can also provide power to one or two Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100/1000 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Multi-port PoE media converters enable a variety of flexible network designs. They can feature single or dual RJ-45 ports to power one or two PD’s per converter and single or dual fiber ports.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Gigabit rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3bt |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Wavelength | 1490 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Wavelength | 1490 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |