We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Replacement battery for DELL Inspiron 3451 3452 3458 3558 5558 Vostro 14(3458) Vostro 3558 laptops replacing OEM part numbers 451-BBUD 453-BBBR 453-BBBT HD4J0 M5Y1K W6D4J WKRJ2 // 14.4V 2800mAh
SKU
DL-I3451-6
£47.05
£39.21
Out Of Stock - Contact for availability
BTI 4-Cell Li-Ion 40Wh Laptop Battery Li-Ion, 14.4V, 2800mAh
- 451-BBUD
- 453-BBBR
- 453-BBBT
- HD4J0
- M5Y1K
- W6D4J
- WKRJ2
Category: Laptop Spare Parts
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | DL-I3451-6 |
| EAN | 5056006142843 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | 451-BBUD 453-BBBR 453-BBBT HD4J0 M5Y1K W6D4J WKRJ2 |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 40 Wh |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |