We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Optoma ZK430UST Ultra short throw projector 4200 ANSI lumens DLP UHD 4K (3840x2160) 3D White
SKU
E3P7NK1E111
£3,480.46
£2,900.38
Out Of Stock - Contact for availability
DLP, DuraCore Laser, 4K UHD, Full 3D, 4200 lm, 1800:1, 100-150", HDR / HLG, 250W, 327 x 327.8 x 85 mm, White
Category: Data Projectors
| SKU | E3P7NK1E111 |
|---|---|
| EAN | 5055387668683 |
| Manufacturer | Optoma |
| Availability | Out of Stock |
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 2540 - 3810 mm (100 - 150") |
| Projection distance | 0.614 - 0.894 m |
| Contrast ratio (typical) | 1800:1 |
| Vertical scan range | 24 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 140 kHz |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 4200 ANSI lumens |
| Zoom type | Fixed |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Throw ratio | 0.25:1 |
| Offset | 120% |
| Zoom type | Fixed |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 24 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 140 kHz |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 15 W |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Serial interface type | RJ-45, RS-232 |
| PC Audio out | Yes |
| 3D sync port | Yes |
| Service port type | USB Type-A |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Product colour | White |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Farsi, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish, Turkish, Vietnamese |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Farsi, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish, Turkish, Vietnamese |
| Vertical scan range | 24 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 140 kHz |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Number of OSD languages | 25 |
| Features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Farsi, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish, Turkish, Vietnamese |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Number of OSD languages | 25 |
| International Protection (IP) code | IP6X |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 15 W |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 327 mm |
| Depth | 327.8 mm |
| Height | 85 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |