We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Optoma PK52 Standard throw projector 3500 ANSI lumens DLP UHD 4K (3840x2160) 3D Black
SKU
E3P7P61E111
£1,216.08
£1,013.40
Out Of Stock - Contact for availability
DLP, 4K UHD (3840x2160), DuraCore Laser, 2 x HDMI 2.0, 1 x USB-A power 1.5A, 1 x Audio 3.5mm, 1 x 12V trigger
Category: Data Projectors
| SKU | E3P7P61E111 |
|---|---|
| EAN | 5055387668980 |
| Manufacturer | Optoma |
| Availability | Out of Stock |
HIGH-BRIGHTNESS 4K UHD LASER PROJECTOR FOR HOME THEATER LOVERS
ULTRA-SMOOTH ACTION MEETS ULTRA-SHARP 4K UHD
PureMotion™ MEMC technology
Keeps fast-moving action smooth and sharp, reducing motion blur for more fluid, realistic visuals.
CINEMA-LIKE EXPERIENCE
Watch you favorite movies as the director intended with Filmmaker Mode™. This mode aims to preserve the original intent of the filmmaker.
QUICK AND EASY SETUP
Auto keystone and focus automatically adjusts the projector image to create a perfectly aligned, crystal clear image within an instant.
ULTRA-SMOOTH ACTION MEETS ULTRA-SHARP 4K UHD
PureMotion™ MEMC technology
Keeps fast-moving action smooth and sharp, reducing motion blur for more fluid, realistic visuals.
CINEMA-LIKE EXPERIENCE
Watch you favorite movies as the director intended with Filmmaker Mode™. This mode aims to preserve the original intent of the filmmaker.
QUICK AND EASY SETUP
Auto keystone and focus automatically adjusts the projector image to create a perfectly aligned, crystal clear image within an instant.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 711.2 - 7620 mm (28 - 300") |
| Projection distance | 1 - 8 m |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Uniformity | 80% |
| Keystone correction, vertical | 30° |
| Keystone correction, horizontal | 30° |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 12.81 ~ 16.74 mm |
| Throw ratio | 1.21:1 ~ 1.59:1 |
| Offset | 105% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 33 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Noise level | 33 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level | 33 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Packaging data | |
| Package weight | 5 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 238 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 130 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |