We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Opengear CM8148-10G console server RS-232/RJ-45
SKU
CM8148-10G
£4,706.76
£3,922.30
Out Of Stock - Contact for availability
48 selectable serial ports, 2x 10GbE SFP+, 2x 1GbE, ARM 1.6GHz 2-core 2GB mem 32GB flash, TPM 2.0, Docker support, Dual AC
- 16, 32, 48 or 96 port serial console server with Smart OOBTM
- Ideal replacement for legacy terminal servers
- Enables Data Center automation with Python and Docker support
- Embedded physical security using TPM 2.0 module
- Dual power supplies with independent monitoring
- – C models feature built-in 5G cellular modem for enhanced bandwidth, lower latency, and reliability
Category: Console Servers
| SKU | CM8148-10G |
|---|---|
| EAN | 0843295106701 |
| Manufacturer | Opengear |
| Availability | Out of Stock |
Secure remote access for data centers, enterprise networks, and edge sites — with built-in 5G options.
The CM8100 Series is our latest high-density console manager, built to keep critical infrastructure reachable under any condition. It offers options for 1GbE, 10GbE, and 10GbE-5G, enhancing out-of-band management capabilities. This series includes select models equipped with 5G cellular technology and supports up to 96 serial ports. With a TPM 2.0 module, it ensures enterprise-grade security. Host containerized applications to run across any platform or automation tools providing more agility and efficiency. Manage at scale through Opengear’s Lighthouse® Software.
- 16, 32, 48, and 96 port serial console server with Smart Out-of-Band™
- REST API support for automation tools, Docker, and Python scripting
- Built-in 5G cellular modem for enhanced bandwidth, lower latency, and reliability
- Hardware-based TPM 2.0 provides secure boot
- Dual power supplies with independent monitoring
- 10Gb SFP+ uplinks connect directly to high-speed networks in select models
- Port auto-discovery simplifies configuration of serial settings and port labels
- Eliminates the need for serial adapters with selectable software serial ports in select models
- All appliances ship with two C14 power cables standard
The CM8100 Series is our latest high-density console manager, built to keep critical infrastructure reachable under any condition. It offers options for 1GbE, 10GbE, and 10GbE-5G, enhancing out-of-band management capabilities. This series includes select models equipped with 5G cellular technology and supports up to 96 serial ports. With a TPM 2.0 module, it ensures enterprise-grade security. Host containerized applications to run across any platform or automation tools providing more agility and efficiency. Manage at scale through Opengear’s Lighthouse® Software.
- 16, 32, 48, and 96 port serial console server with Smart Out-of-Band™
- REST API support for automation tools, Docker, and Python scripting
- Built-in 5G cellular modem for enhanced bandwidth, lower latency, and reliability
- Hardware-based TPM 2.0 provides secure boot
- Dual power supplies with independent monitoring
- 10Gb SFP+ uplinks connect directly to high-speed networks in select models
- Port auto-discovery simplifies configuration of serial settings and port labels
- Eliminates the need for serial adapters with selectable software serial ports in select models
- All appliances ship with two C14 power cables standard
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Cellular | Yes |
| Supported programming languages | Python |
| Rack mounting | Yes |
| Internal modem | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 48 |
| Console port | RS-232/RJ-45 |
| Processor | |
| Processor family | ARM Cortex-A9 |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1.6 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| RAM type | DDR4 |
| RAM capacity | 2 MB |
| eMMC capacity | 32 TB |
| Flash memory | 2 MB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 440 x 260 x 45 mm |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |