We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging cabinet 40 individual doors - 901969 - PLUGIN SOLUTIONS
SKU
901969
£4,146.25
£3,455.21
Out Of Stock - Contact for availability
Charging Cabinet, 40 Units w / Indiviual Doors, 30 Outlets + 1 Rack 19"
- • Charging cart for up to 40 devices (tablets, PCs, electronic equipment up to 14")
- • 40 individual lockers with lockable doors
- • 1 universal power outlet per compartment
- • Compatible with original chargers
- • Surge protection
- • Ergonomic side handles
- • Omnidirectional wheels with brakes
- • Anchor point for security cable or chain
- • Warranty: 3 years for electronics / 5 years for frame
- • Origin: China
| SKU | 901969 |
|---|---|
| EAN | 3567049019693 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Charge up to 40 devices
The 40-unit charging cabinet with individual doors can charge, safely store and manage power cables for up to 40 tablets, notebooks, mobile phones and other electronic devices. It is recommended for educational, office, commercial, retail, industrial and healthcare environments. The metal cabinet promotes device protection with its steel construction for long-lasting durability. The universal and flexible design of the charging cabinet you buy today ensures that it will also fit all future devices.
30 electrical outlets + 1 rack 19'' - 1U
Each individual compartment has an AC outlet. Surge protection will keep your devices safe.
Practical and functional
Ergonomic side bars and omnidirectional wheels with brakes allow you to easily move your charging cabinet. Silent auto temperature regulation without fans lets you cool your devices under load. A securing anchor point for cable or chain will allow you to attach the cabinet.
Optimal security
Security is optimal because each load compartment has individual doors that are locked with a key. This installation prevents any theft, damage or alteration of the devices.
The 40-unit charging cabinet with individual doors can charge, safely store and manage power cables for up to 40 tablets, notebooks, mobile phones and other electronic devices. It is recommended for educational, office, commercial, retail, industrial and healthcare environments. The metal cabinet promotes device protection with its steel construction for long-lasting durability. The universal and flexible design of the charging cabinet you buy today ensures that it will also fit all future devices.
30 electrical outlets + 1 rack 19'' - 1U
Each individual compartment has an AC outlet. Surge protection will keep your devices safe.
Practical and functional
Ergonomic side bars and omnidirectional wheels with brakes allow you to easily move your charging cabinet. Silent auto temperature regulation without fans lets you cool your devices under load. A securing anchor point for cable or chain will allow you to attach the cabinet.
Optimal security
Security is optimal because each load compartment has individual doors that are locked with a key. This installation prevents any theft, damage or alteration of the devices.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Supported portable devices | E-book reader, MP3 player, Laptop, Projector, Smartphone, Tablet |
| Number of devices supported | 40 |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Number of racks | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Steel |
| Cord length | 3 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, Low Voltage Directive (LVD), RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Number of racks | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Steel |
| Cord length | 3 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | E-book reader, MP3 player, Laptop, Projector, Smartphone, Tablet |
| Number of devices supported | 40 |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| Power | |
| Output voltage | 220 - 240 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 0.65 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Current | 16 A |
| Power source type | AC |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, Low Voltage Directive (LVD), RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1426 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 1210 mm |
| Weight | 128.5 kg |
| Package width | 1530 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1370 mm |
| Package weight | 177 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Keys included | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 1530 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1370 mm |
| Package weight | 177 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 5 year(s) |