We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging cabinet 10 devices - 903002 - PLUGIN SOLUTIONS
SKU
903002
£795.24
£662.70
Out Of Stock - Contact for availability
Charge cabinet, 10 USB-C / USB-A, PD 45W devices
- Capacity: up to 10 devices
- Protection against surges and short circuits
- USB-C Power DeliveryTM up to 45W
| SKU | 903002 |
|---|---|
| EAN | 3567049030025 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Simultaneous charge of 10 devices – Power and efficiency:
The Naotic PLUGIN SOLUTIONS charging cabinet allows you to charge up to 10 devices at the same time, be it tablets, smartphones or any other USB equipment. Each location offers dual USB-C and USB-A connectivity, with power up to 45W thanks to Power DeliveryTM technology, for fast, reliable and secure charging.
Enhanced security for your digital equipment:
Designed for intensive professional use, the cabinet is equipped with a 3-point closure system to ensure maximum safety. It also includes protection against overvoltage and short circuits, ensuring peace of mind during each load session. A silent fan allows to maintain an optimal temperature without noise.
Instant visual tracking of the load:
Each connected device has a light load status indicator, allowing rapid progress monitoring without having to open or manipulate the cabinet. Practical and ergonomic, this feature allows users to know immediately which devices are ready for use.
A durable and guaranteed solution 3 years:
Designed to last, this cabinet benefits from a 3-year manufacturer's warranty. It is ideal for demanding professional environments: schools, communities, training spaces or businesses. Compact and robust, it easily integrates into any type of space.
The Naotic PLUGIN SOLUTIONS charging cabinet is the ideal solution for centralizing, securing and charging up to 10 digital devices simultaneously. With state-of-the-art technology, it combines load performance, advanced safety and durability, meeting the needs of the most demanding professionals.
The Naotic PLUGIN SOLUTIONS charging cabinet allows you to charge up to 10 devices at the same time, be it tablets, smartphones or any other USB equipment. Each location offers dual USB-C and USB-A connectivity, with power up to 45W thanks to Power DeliveryTM technology, for fast, reliable and secure charging.
Enhanced security for your digital equipment:
Designed for intensive professional use, the cabinet is equipped with a 3-point closure system to ensure maximum safety. It also includes protection against overvoltage and short circuits, ensuring peace of mind during each load session. A silent fan allows to maintain an optimal temperature without noise.
Instant visual tracking of the load:
Each connected device has a light load status indicator, allowing rapid progress monitoring without having to open or manipulate the cabinet. Practical and ergonomic, this feature allows users to know immediately which devices are ready for use.
A durable and guaranteed solution 3 years:
Designed to last, this cabinet benefits from a 3-year manufacturer's warranty. It is ideal for demanding professional environments: schools, communities, training spaces or businesses. Compact and robust, it easily integrates into any type of space.
The Naotic PLUGIN SOLUTIONS charging cabinet is the ideal solution for centralizing, securing and charging up to 10 digital devices simultaneously. With state-of-the-art technology, it combines load performance, advanced safety and durability, meeting the needs of the most demanding professionals.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Power protection features | Short circuit, Surge protection |
| LED indicators | Charging |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Desk, In-wall, Table, Wall |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product colour | Black, White |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, WEEE |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Desk, In-wall, Table, Wall |
| Product colour | Black, White |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Cord storage | Yes |
| Adapter storage | Yes |
| Cable management | Yes |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Short circuit, Surge protection |
| LED indicators | Charging |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Power | |
| Input current | 3.3 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, WEEE |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 375 mm |
| Depth | 348 mm |
| Height | 417 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Package weight | 21.9 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Keys included | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 21.9 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |