We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis UNIVERSAL SHOULDER STRAP WITH SAFETY RELEASE SYSTEM + UNIVERSAL TEXTILE RING 001084
SKU
001084
£16.10
£13.42
Out Of Stock - Contact for availability
Universal breakaway shoulder strap + textile hook - 1 attachment point
- Shoulder strap for transport in risky environments
- Hanging ring compatible with 99% of the terminals on market
- Safety release system (>7kg)
- Removable shoulder pad
Category: Straps
| SKU | 001084 |
|---|---|
| EAN | 3700992527956 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
High resistance strap (Polyester), adjustable length
from 90 to 170 cm, width: 2,5 cm,
Safe transport: automatic opening above 7kg pull
The shoulder strap and the universal ring allow to hang the terminal in a single point
*Case not included
Comfortable and removable shoulder strap
from 90 to 170 cm, width: 2,5 cm,
Safe transport: automatic opening above 7kg pull
The shoulder strap and the universal ring allow to hang the terminal in a single point
*Case not included
Comfortable and removable shoulder strap
| Features | |
|---|---|
| Safety release | Yes |
| Adjustable length | Yes |
| Suitable for | Universal |
| Maximum weight capacity | 7 kg |
| Material | Polyester |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Width | 250 mm |
| Safety release | Yes |
| Suitable for | Universal |
| Maximum weight capacity | 7 kg |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Length (max) | 9 cm |
| Length (min) | 17 cm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |